Kapat

Apple Artık En Değerli Şirket Değil

Anasayfa
Kurumsal Apple Artık En Değerli Şirket Değil

Google’ın bünyesinde oluşturulmuş Alphabet yaptığı atılımlar ile birlikte çok iyi bir değer kazanırken sektörde en değerli şirket haline geldi ve Apple’ı geride bıraktı.

Uzun süreden beri sektörde en değerli şirket olarak işlem Apple’da hisse senetlerindeki düşüş ile birlikte bu konuda gerileme yaşarken özellikle Google tarafından yönetilen Alphabet şirketinin yüksek bir şekilde değer kazanması firmayı birinci sıraya yükseltti.

Electronic screens post prices of Alphabet stock, Monday, Feb. 1, 2016, at the Nasdaq MarketSite in New York. Alphabet, the parent company of Google, reports quarterly earnings Monday. (AP Photo/Mark Lennihan)

Electronic screens post prices of Alphabet stock, Monday, Feb. 1, 2016, at the Nasdaq MarketSite in New York. Alphabet, the parent company of Google, reports quarterly earnings Monday. (AP Photo/Mark Lennihan)

New York borsasında yaşanan gelişmeler özellikle Apple için oldukça prestij kaybı yaratacak gibi duruyor. Google tarafından resmen kullanıma sunulduktan sonra büyük bir popülerliğe sahip olan ve tercih edilen Alphabet hisseleriyle de değer kazanmaya devam ediyor. Son olarak dün gece yaşanan artış ile birlikte yüzde 0.29’luk bir değer kazancı yaşayan Alphabet en değerli şirket olmayı başardı. Bu artış ile birlikte Alphabet’in değeri 503 milyar dolara ulaştı.

Alphabet yükseliş yaşarken Apple hisseleri de düşüşe geçti ve yüzde 2.1 gibi oldukça yüksek bir oranda değer kaybı yaşandı. Bu düşüşün ardından Apple’ın değeri ise 496 milyar dolara geriledi.

Daha önce 2 Şubat’ta benzer bir durum yaşanırken Alphabet yaşadığı bu yükselişi ile birlikte Apple’ı bir kez daha geride bırakmayı başardı ve üstelik fark da attı. Alphabet hakkında yapılan değerlendirmelerde firmanın net gelirinin yüzde 17 gibi oldukça yüksek bir oranda artış gösterdiği ve bu sefer birinciliği uzun bir süre devam ettirebileceği belirtildi.

Önceki yazıyı okuyun:
Rus sitesine Türkiye’den erişim engeli

Rusya merkezli yayın kuruluşu Sputnik'in, Türkçe de dahil olmak üzere 31 dilde yayın yapan internet sitelerine, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından...

Kapat