TechnoSehir

Apple, 2018 iPhone’ları için 7-nanometrelik A12 İşlemcilerinin Üretimine Başladı

Apple, 2018 iPhone’ları için 7-nanometrelik A12 İşlemcilerinin Üretimine Başladı

Güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre Apple, bu seneki yeni iPhone için teknolojide yeni bir çağ açma potansiyeli olan 7-nanometrelik A12 çiplerinin seri üretimine TSMC ile işbirliği içerisinde başladı.

Bloomberg’e göre, Apple’ın tedarikçisi olan TSMC bu seneki yeni iPhone’lar için işlemcilerin seri üretimine başladı. A12 ismi verilen çiple, 7-nanometrelik bir prosesin herhangi bir ticari cihazda ilk kullanımı gerçekleştiriliyor. Bu, aynı zamanda yıllardır teknoloji sektöründe ulaşılmaya çalışan önemli hedeflerden birinin gerçekleşmesi anlamına da geliyor.

“7 nanometre”, çipin üzerindeki transistörlerin yoğunluğunu belirtiyor, tabii bu özellikler imalatçıdan imalatçıya değişiklik gösterebiliyor. Çiplerde daha küçük prosesler kullanmak, çiplerin daha küçük, daha hızlı ve daha verimli olmasını sağlıyor, zaman içerisinde bütçede önemli miktarda tasarruf sağlaması da ekstra bir artı. Şu anki önde gelen telefonların işlemcilerine bakıldığında, Apple’ın A11 Bionic’i ve Qualcomm’un Snapdragon 845’i 10-nanometrelik bir prosesle yapılmış.

Samsung ise dün yaptığı açıklamaya göre 7-nanometrelik çiplerin seri üretimine ancak seneye başlayabileceğini açıkladı. TSMC, geçmişte iPhone çipleri imal edip, üretimini paylaşmıştı fakat en son iPhone 6S için imal edilen A9 çipinden sonra TSMC, Apple ile anlaşma yaparak onun özel SoC partneri haline gelmişti.

Apple’ın bu sonbahar yeni üç tane iPhone modelini piyasaya sürmesi bekleniyor:

  • iPhone X’e bir güncelleme,
  • Boyutu arttırılmış (plus-sized) bir model ve
  • 6.1-inch LCD’li daha düşük fiyatlı bir cihaz.

Açıkçası böyle büyük bir teknolojiye geçişin öncüsü olması yine Apple’dan beklenen bir hareket ancak Samsung’un teknolojiyi takip etme konusunda Apple’ın neredeyse bir tam yıl gerisinde kalması bir hayli şaşırtıcı. Bu sene içerisinde A12 çipleri piyasaya sorunsuzca ve belirtilen özelliklerde sürülebilirse, hepimiz mobil dünyada hız ve verim açısından yeni bir çağın başlayışına tanıklık edebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.