Kapat

Android Kullanım Oranları Açıklandı Durum Üzücü

Anasayfa
Android Android Kullanım Oranları Açıklandı Durum Üzücü

Google’ın geliştiriciler sayfasında kamuoyuyla paylaştığı veriler ve Apple’ın yapmış olduğu WWDC 17 etkinliğinde vermiş olduğu verilere göre IOS ve Android kullanım oranları analiz edildi.
WWDC 17 etkinliğinde Apple Google’ı kendi silahıyla vurdu. İphone 5 modelinden itibaren üretilen tüm Iphone modellerine gelen IOS 10 güncellemesinin kullanım oranının %86 olduğu açıklandı.
Google’ın yayınladığı verilere göre her ne kadar Android 7.0 ve 7.1 Nougat sürümleri bir önceki sürüme göre artış gösterse de bu oran %9.5 dilimle IOS’un gerisinde kaldı. Peki ama neden ?

Android Güncellemelerde Neden Bu kadar Yavaş ?

Analiz edilecek olursa Android özellik açısında geniş bir platforma sahip. Ancak Android IOS’a göre güncellemeler konusunda her defasında geri kalıyor. Bir Akıllı telefon aldığınızda güncelleme belki bir kaç ay sonra veya 1 yıl sonra güncelleme gelebiliyor veya hiç gelmeyebiliyor da. Bu durum Aldığınız Akıllı cihaza göre değişiklik gösterebilir.

Tablodaki kullanım oranlarına baktığımızda, Android Gingerbread 2.3 ve Jell Bean 4.2 sürümleri bir önceki döneme göre 0.2 oranında bir gerileme, Kitkat 4.4 ve Lollipop 5.1 sürümleri 0.7’lik bir gerileme, Lollipop 5.0 sürümü 0.5, Jell Bean 4.1 sürümü ise 0.1 oranında gerileme yaşanırken, Ice Cream Sandwich4.0, Jelly Bean 4.3 ve Marshmallow 6.0 sürümleri sabit olarak yerlerini koruyor. Tabloya baktığımızda Kullanım oranı en çok olan sürüm ise %31.2 Android Marshmallow 6.0 olduğu gözüküyor.
İlerleyen aylarda çıkacak olan Android O 8.0 Sürümü bakalım bu oranlara göre ilerleme nasıl kaydedecek.

Bu güncelleme gecikmelerinin Google’u sorumlu tutmak tabi ki yanlış olur. Burada ki asıl sebep Android üreticilerinin ham olarak aldığı yazılımları kendi cihazlarına optimize etme sürecinde yatıyor. Kısa sürede optimizasyon sağlanırsa Güncelleme geliyor, Optimize edilme süreci uzandığı takdirde güncellemeler de uzuyor, Optimize edilemezse güncelleme alamıyorsunuz. Kullanıcı açısında üzücü bir durum 🙁 Googlenin bu duruma hızlı bir şekilde bir çözüm getirmesi kanaatindeyiz.

Önceki yazıyı okuyun:
Turkcell Ramazana Özel Bedava İnternet !

Turkcell 4.5 G Ramazan Kampanyası Turkcelll ramazanda da kullanıcılarına Ücretsiz internet dağıtıyor. Günümüzde ihtiyaçlar gün geçtikçe artıyor. Bunlardan biride hiç...

Kapat