TechnoSehir

Amazon’un Yeni Planı: Her Eve Bir Robot

Amazon’un Yeni Planı: Her Eve Bir Robot

Yıllar öncesinden tanıdık bir motto olan ve IBM tarafından ortaya atılan daha sonra ise Microsoft’un sahiplendiği “Her eve bir bilgisayar” mottosu artık yerini “Her eve bir robot”’a bırakacak gibi görünüyor. Ve bu deyimin yeni sahibi ise “Dünya perakende satış devi” Amazon… Amazon önümüzdeki günlerde Alexa’yı geri plana atacak olağanüstü bir projeyi görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. İşte detaylar…

Amazon, Ev Robotunu 2019 Yılına Kadar Piyasaya Sürmeyi Planlıyor.

Kod adı “Vesta” ile antik Roma tanrısı ile özdeşleşen ve sekiz yaşında olan bir projeyi ilan eden Amazon yepyeni bir proje ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Kod adı Vesta olacak robot 8 yıl önce dillendirildi ama altı çok da doldurulmamıştı. Robot’un ilk prototipi daha önce basında sızdırıldıysa da yeni projeden kimsenin tam olarak haberi yok desek yalan olmaz sanırım. Ürünün bazı sürümlerinde, görünüşe göre, kendisine ait bir araba gibi ev içerisinde seyahat etmesine olanak tanıyan kameralar ve bilgisayarlı görüntü yazılımı mevcut.  Ev robotu, Amazon’un güçlü bir ürün yelpazesine sahip olduğu ev teknolojisi pazarındaki konumunu artırma planı olabilir.

Reticle Research’ün baş analisti Ross Rubin, “Amazon’un mobilde gerçekten güçlü bir konumu yok, bu yüzden ev teknolojisinde henüz yeni olmalarına rağmen 2 kat daha fazla avantaja sahipler. Zira hem yeni bir teknoloji için son teknoloji ekipmanlara sahip olacaklar ki bu durum ileriye yönelik yatırımları önemli ölçüde olumlu etkileyecektir, hem de patent hakkını elde ederek önemli bir girdi sağlayacaklardır.” dedi.

Daha İyi Bir Alexa Hayali

Coresight Research CEO’su Deborah Weinswig, bir robot asistanının Amazon’a bağlı ev sektöründe Google gibi rakipler karşısında daha fazla avantaj sağlayacağını belirtti. TechNewsWorld’e verdiği demeçte, “Amazon Echo, tüketici anketleri ve pazar payı verilerine göre Google Home’da sahip olduğu bir özelliktir ve Amazon’un Echo Show ve Echo Dot’u Google Home cihazlarında görsel bir avantaj elde ediyor.” Weinswig sözlerine şöyle devam etti: “Bu ürünü sanal asistandan oluşan bir kuramdan fiziksel bir asistana dönüştürdük ve bu da ev sektörünün en önemli parçalarından biri haline gelecek, dolayısı ile bu pazarda lehimize önemli avantajlar sağlayacaktır.

Dahası, Amazon’un yapay zeka yatırımları robotik bir ürünle devreye girebilir. Şirketin Ceo’sunun TechNewsWorld’e yaptığı açıklamasında, “Bu yatırımlar gelişmiş bir robotla çok iyi bir şekilde kullanılabilir.” “Alexa, evdeki nesnelere çeşitli komutlar sağlayabilir, ancak bu nesneler bir robotun yapabileceği görevleri yerine getiremez” dedi. “Yiyecekleri sıralayabilir, kapıya cevap verebilir, buzdolabından bir içecek alabilir ya da çamaşırları katlayabilir.” Ama bunları tabii ki Alexa yapamaz. İşte bu bağlamda Amazon’un önemli yatırımı olan Alexa’nın yerine yeni yapay zeka ev robotu Amazon Vesta’nın geçeceği kulislerde konuşulan konulardan. Bakalım Amazon daha hangi çılgınlıklara imza atacak! Hep birlikte gelişmeleri göreceğiz.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.