TechnoSehir

Akıllı Telefonlarda Neden Çoklu Kamera Kullanılıyor?

Akıllı Telefonlarda Neden Çoklu Kamera Kullanılıyor?

Teknoloji, periyodik olarak gelişim gösteren bir alandır. Her zaman aynı düzeyde ilerlemesi beklenemez. Kimi zaman köklü değişimler olabilir. Bundan 15 yıl önce dokunmatik telefonların bu kadar yaygınlaşacağı hiç düşünülemezken, günümüzde göz algısı ile yönetilen cihazların varlığından söz edilmeye ve dokunmatik cihazların kaldırılması sürecinin başladığından bahsedilmesi, bunun en tipik yansımasıdır.

Teknolojinin çok yönlü olarak gelişimi, en çok da akıllı cihazlara etki etmektedir. Zira, bir yönü ile insanlar artık kendileri yerine hareket etmesini, ayarlanmasını, programlanmasını ve her şeyden öte düşünmesini beklediği akıllı cihazların, teknoloji ile aynı düzlemde ilerlemesi gayet olağandır. İşte biz de bu yazımızda akıllı telefonların daha da “akıllanmasını” sağlayacak yeni bir gelişmeden bahsedeceğiz. Ve esasında, sadece fotoğraf ve video ya da selfie için tasarlandığı düşünülen kameraların, bir başka yeni teknolojinin alt yapısı için kurgulandığı gerçeği üzerinde duracağız. İşte Akıllı Telefonlarda Neden Çoklu Kamera Kullanılıyor? sorusunun cevabı.

Bilişimsel Fotoğrafçılık Nedir?

Akıllı telefonlarda neden çoklu kamera kullanıldığı sorusunun cevabını kısmi olarak bilişimsel fotoğrafçılık teknolojisinde arayabiliriz. Teknolojik olarak bu kavram eski bir kavram olsa da, akıllı telefonlar için çok yeni bir ifade. Bildiğiniz gibi profesyonel alanlarda kullanılan kameralar, onlarca sensör ve lenslere sahip. Ve bu da saniyede milyonlarca işlemi yapabilmeye olanak tanır. Oysa ki, akıllı telefonlarda bu teknolojinin kullanılması, hem maliyet yükü hem de veri alanı kapasitesinin yetmeyişi yüzünden imkansız bir durum.

Kameraların birden fazla şekilde akıllı cihazlara giydirilmesi, daha profesyonel çıktılar alınmasını sağlayacak. Tek bir kameraya sığdırılması zor olan ve maliyeti etkileyen bu durumun yerine birkaç kamera ile artık profesyonel fotoğrafçılığa geçiş sağlanmış olacak. Burada akıllara şu soru gelebilir. Birkaç kamera mı daha maliyetli yoksa tek bir kameraya bu teknolojinin sığdırılması mı? İşte burada bazı teknik detayların altının doldurulması gerekir.

Tek bir kamerada birkaç kameranın özelliklerinin barındırılması, şu aşamada çok zor bir teknoloji. Zira, akıllı telefonlarda onlarca farklı alan mevcut. Ve her alanın kendi içerisinde farklı görevleri var. Sadece bir kamera olarak kullanılacak olsaydı dahi, bu kadar özelliğin sığdırılması söz konusu olamayabilirdi. Çünkü, akıllı telefonun içerisindeki soketler, her bir özellik için akıllı cihazda belli başlı alanlar işgal ediyor. Ses iletimini sağlamak için mikrofon, hoparlör, ses frekans ayarlayıcıları. Ya da oyun ve diğer uygulamalar için RAM ve dahili bellek soketleri. Ekran ve anakart soketleri… Kısacası onlarca farklı soket arasında tek bir kameranın arka arkaya onlarca hatta yüzlerce soket ile bağlantı yapılması oldukça zor bir durum olacaktı. İşte bunun yerine her bir kamera sadece bir soket yerini işgal edecek ve birbiri ile bağlantıları için eksta alanlara gereksinim olmayacaktı.

Kameraların birden fazla sayıda kullanılmasının teknik detaylarını bitirdikten sonra şimdi esas konumuza tekrar dönelim. Birkaç kameranın akıllı telefonlarda kullanılmasının nedeni, bilişimsel fotoğrafçılık teknolojisinin akıllı cihazlara kazandırılması isteğidir. Bu durumda, her bir kameraya ayrı görevler verilecek ve ortaya çok daha profesyonel sonuçlar çıkacaktır.

Her bir lens farklı diyaframlar ile beslenen derinlik, odaklanma, zoom ve diğer görevler için tasarlanmıştır. Bu da, arkası bulanık fotoğrafların yerine daha kaliteli fotoğrafların çekilmesini sağlayacak. Aynı zamanda, Yakınlaştırma özelliği sayesinde binlerce zoom imkanı sağlanacak ve bu da özellikle çok uzaktaki bir nesnenin zoomlama yeteneğinden dolayı, kalitesinin düşmemesini sağlayacaktır. Derinlik kamerası sayesinde de, uzaktaki nesnelerin 3 boyutlu olarak tasviri daha kolay hale gelecektir. Yani; Ultra Geniş Açı + Ultra Clear Master + Telefoto özellikleri, birden fazla kameranın kullanılmasının ana teması olarak ifade edilebilir.

Periskop sistemi olarak bilinen kayıpsız zoom teknolojisi sayesinde, ileride sadece göz hareketleri ile dahi bu kameralar aracılığı ile akıllı cihazlar yönlendirilebilecek. Ve sonuç olarak, bu kameraların bir yönü ile bu teknolojiye adapteyi şimdiden olağan hale getirmek amaçlanmaktadır. Bilişimsel teknoloji sayesinde, kameraların esasında sadece günümüz amaçlarının geliştirilmesi için değil, yeni teknolojiye de ayak uydurulmasının alt yapısı oluşturulmuş olacak…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.