TechnoSehir

Adobe Al İle Artık Photoshop Kullanılıp Kullanılmadığı Kolaylıkla Saptanacak!

Adobe Al İle Artık Photoshop Kullanılıp Kullanılmadığı Kolaylıkla Saptanacak!

Günümüzde en çok tartışılan konuların arasında; bir sanatçının ya da ünlünün Photoshop ile yakışıklı yapıldığı ya da güzelleştirildiği yer alıyor! Bir ünlünün estetik mi yaptırdığı ya da Photoshop mu kullandığı genelde merak edilir. Bunu takıntı haline getiren meraklılar için Adobe Al Prototipi kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre bu yeni teknik ile Photoshop’un yapılıp yapılmadığı küçük testler ve karşılaştırmalar ile bilinebilecek. Hem de %99 kanıtlanabilir garanti ile. İşte Adobe Al ile bir resmin Photoshoplu olup olmadığını belirlemenin yolları…

 

Adobe Al İle Photoshop Belirleme

Sahte görüntüleri ve videoları internette tespit etmek gittikçe zorlaşıyor ve Adobe, düzenlenen görüntüleri tanımlamak için yepyeni bir uygulamayı test ediyor. Adobe ve UC Berkeley’den araştırmacılar arasında işbirliğine dayalı bir gelişme olarak, Adobe Photoshop kullanarak yüz özelliklerinde yapılan manipülasyonları tespit edebilen Adobe AI programı kullanılarak bir araç yaratıldı.

Adobe araştırmacıları Richard Zhang ve Oliver Wang ile aralarında Sheng-Yu Wang, Dr. Andrew Owens ve Profesör Alexei A. Efros gibi UC Berkeley’in önemli duayenlerinden bir ekiple işbirliği sağlandı. Photoshop’un yerleşik ‘Face Aware Liquify’ aracı, bir Photoshop komut dosyası kullanarak İnternet’ten elde edilen binlerce görüntünün yüz özelliklerini düzenlemek için kullanıldı. Bunlardan, birbiri ile karıştırılarak bir sanatçının bazı manuel olarak değiştirilmiş görüntüleri ile birlikte tanımlama bölümü için rastgele bir görüntü grubu seçildi. İnsanlar düzenlenmiş görüntülerin  yalnızca % 53 oranında “şüpheye” düşmüş olsalar da, AI aracı bunları % 99’a kadar tespit edebildi.

 

Konvolüsyonel Sinir Ağı (CNN) Teknolojisinden Faydalanıldı!

Araştırmacılar, derin bir öğrenme şekli olan Konvolüsyonel Sinir Ağını (CNN) kullandı. Araç yalnızca manipüle edilmiş görüntüleri tespit etmekle kalmayıp, aynı zamanda görüntülerin düzenlendiği belirli alanları da tespit edebildi. Ayrıca yüz özelliklerini değiştirmek için kullanılan yöntemler hakkında bilgi verdi. Ek olarak, araç; düzenlenen görüntünün orijinal durumuna geri döndürülmesini sağlayabilmesine rağmen yüzde 100 oranında bir tespit sağlayamadı. Bu yüzden, hala ünlüler bu konuda %1’lik oranın arkasına sığınabilir!

Adobe yöneticileri, yeni araştırmanın aslında görüntüler, videolar, ses ve belgeler arasında manipülasyona karşı mücadele için daha geniş bir çabanın parçası olduğunu belirtiyor. Adobe Research Başkanı Gavin Miller, “Bu, belirli görüntü düzenleme türlerini tespit edebilmek için önemli bir adım ve geri alma yeteneği şaşırtıcı derecede iyi çalışıyor” dedi. “Bunun gibi teknolojilerin ötesinde, en iyi savunma, içeriğin manipüle edilebileceğini bilen bilinçli bir halkın varlığı olacaktır.”

Adobe AI, henüz prototip aşamasında olmasına rağmen harika geri dönüşler veren mükemmel bir araç olmayı başardı. Artık bundan sonra, insanları etkilemeye ve durumu manipüle etmeye çalışanlar, daha temkinli davranmak zorunda olacak. Çünkü sadece birkaç adımda, fotoğraf ya da diğer dokümanların Photoshop kullanıp kullanmadı kolaylıkla anlaşılacak!

ETİKETLER: , , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.