TechnoSehir

ABD’ye Siber Saldırı: Bazı Eyaletlerde Elektrik Kesintisi Yaşandı!

ABD’ye Siber Saldırı: Bazı Eyaletlerde Elektrik Kesintisi Yaşandı!

Dünya’nın en fazla elektrik tüketen ülkesi konumundaki ABD’den, DDoS kaynaklı siber saldırı sonucunda elektrik kesintisi yaşandığı yönündeki haberler gündeme bomba gibi düştü. Sadece Las Vegas’taki yıllık elektrik tüketimi Ülkemizin yıl boyunca tüketiminden daha fazla olduğu bilinen ABD’nin, bu siber saldırının kaynağı konusunda ise net bir açıklama yapmaması, akıllara bir misilleme mi yapacağı kuşkularını uyandırdı. ABD Enerji Bakanlığı’ndaki üst düzey bir yetkiliden yapılan siber saldırının boyutunun ve bundan sonra yapılacak hamlelerin detayının gizli tutulacağı yönündeki açıklamaları ise; akıllara çok daha fazlasını getiriyor. Detaylar yazımızda…

 

Gizli Ellerin Provokasyonu Üzerinde Duruluyor!

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nin büyük bölümünde olmak üzere, Los Angeles, Utah, Lake Country ve Wyoming gibi bölgelerde meydana gelen DDoS kaynaklı saldırının boyutu üzerinde incelemeler sürüyor. Aynı zamanda bunu yapan Hacker grubunun amacı da olmak üzere çeşitli senaryolar üzerinde duruluyor. Bilindiği gibi Rus Hacker grubu Rus APT28, 2015 yılında Ukrayna’da benzer DDoS tabanlı bir siber saldırı ile Ukrayna’nın çok büyük bölümünde elektrik kesintisi meydana getirmişti. Aynı senaryonun ABD’de meydana gelmesi, gözleri 1 numaralı şüpheli olan Rusya’ya çevirmiş durumda.

Rusya ile birlikte geçtiğimiz günlerde Venezuela’ya yapılan elektrik kesintisine neden olan siber saldırının ABD kaynaklı olması, Venezuela’nın da şüpheliler sınıfına girmesine neden oldu. Bir diğer “düşman” Çin’in de seçenekler arasında olması dikkat çekiyor. Zira, bilindiği gibi, bugünlerde Huawei ile kafayı bozan ABD, siber saldırı gücünü önemli ölçüde arttıran Çin’in böylesi bir hamleyi yapmasını seçenekler arasında tutuyordu. Sonuç olarak; “düşman” kim olursa olsun, ABD, geniş çaplı bir soruşturma başlatarak DDoS siber saldırısının kaynağını araştırmayı Federal Ajanlara havale etmiş durumda.  

 

DDos Saldırısı Ne Anlama Geliyor? Elektrik Kesintisi İle Doğrudan İlişkisi Nedir?

DDoS, Distributed Denial of Service (Dağıtık Hizmet Engelleme)anlamına gelen ve asıl amacı Bilgi Güvenliğinin erişimini sağlamak olan bir servis. Bu servisi engellemek amacı ile farklı boyutlarda ve algoritmalarda DDoS saldırıları yapılabilir. Havada uçan uçaktan insansız hava aracına, bilgisayar sistemlerinden tank palet sistemlerine, elektrik dağıtımından doğalgaz boru ikmaline değin onlarca bilişim alanına bu saldırılar düzenli olarak Hackerlar tarafından yapılmaktadır. Genellikle bu saldırıların başarılı olma ihtimali milyonda birdir. Yani, bir kişi ya da grup Hacker’in bu saldırıları gerçekleştirebilmeleri için büyük bir azim ve sabır gerekir.

Tek bir kaynak kullanılarak milyonlarca farklı bilgisayar yardımı ile bu saldırılar daha hızlı ve daha güçlü hale getirilebiliyor. Tam olarak kim tarafından başlatıldığı bilinmesine rağmen saldırının nihai olarak kim tarafından yapıldığı, saldırıyı gerçekleştiren de dahil kimse bilemiyor. Bu yüzden çok derin analizler ve araştırmalar sonrasında, ancak grup açığa çıkartılabiliyor. Bu da, özellikle Anonymous ve Red Hack gibi grupların şimdiye kadar dağıtılamamasının en büyük nedeni.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.