TechnoSehir

2019’da Bizi Bekleyen Yeni Teknolojik Trendler

2019’da Bizi Bekleyen Yeni Teknolojik Trendler

Her yeni yıl, yeni gelişmelerin, yeni icatların kapısını aralamak için önemli fırsatlar sunmaktadır. Günümüzde gayet normal karşılanan milyonlarca icat ve yenilik, geçmişte birer “delilik” olarak kabul edilmiş ve belki de ulaşılamaz olarak addedilmiştir. Ama sonuç olarak, tüm bu gelişmeler insanoğlunun emrine âmâde olmuş ve hayat kalitesini arttırmıştır. Bu yazımızda biz de 2019’da yani yeni yılda bizi bekleyen yenilikleri sizler için derlemek istedik.  Belki bazıları sizin için gayet normal karşılanacak, belki de bazılarına inanamayacaksınız. Ama çok büyük bir aksilik olmazsa muhtemelen yeni yılda hayatımızda olacaklarını söyleyebiliriz. İşte 2019’da bizi bekleyen gelişmeler…

5G Teknolojisi Yaşamımızın Bir Parçası Olacak!

Kısa süre önce ülkemizde 3G’den 4.5 G’ye geçiş olmuş ve operatörler mobil teknolojiyi 4.5 G altyapısından almaya başlamıştı. Tabii ki bu gelişme bizim için çok büyük bir atılım ve devrim gibi görünse de hali hazırda Hong Kong ve Çin gibi ülkelerde 5G’ye çoktan geçilmiş durumda.

2019’da ise Dünya’nın geri kalan “gelişmişleri”, yeni nesil 5. Jenerasyon anlamına gelen 5G alt yapısına geçecek. Düşünsenize mevcut indirme hızınızın 5 dakikadan sadece 6 saniyeye düştüğünü. Ya da bir müzik plağının 1 saat yerine sadece 4 dakikada doldurulduğunu…

Otonom Araçlar Artık Her Yerde…

Yapay zekanın hayatımızın değişmezleri arasına girmesi ile artık her alanda hissedilebilir olması da kaçınılmaz oldu. Yapay zeka drone’ları, otomobilleri, robotları, insansız hava araçları ve en önemlisi savaş makinaları projeleri, 2019’da hayatımızın her alanına girmiş olacak.

Otonom araç piyasasının yaklaşık olarak %53 oranında gelişme kat edeceği düşünülen 2019’da, Türkiye’den de bazı projeler mevcut. Ve diğer yazılarımızda bu projelerden ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

E-spor Deneyimi

Dünya’da fiziki spor kavramını bir adım ileriye götüren sanal spor teknolojisi artık daha faal bir şekilde hayatımızda olacak. 2019’da Dünya genelinde 5 milyar dolarlık bir pazara sahip olacağı düşünülen bu alana ilgi şimdiden 200 milyon kişiye yaklaşmış olacak. Oyuncular, sporcular, markalar ve yatırımcılar için önemli bir alan olan e-spor ile birlikte sanal sporun tüm ihtişamını yaşayacağınız bir yıl olacak 2019’da sizi daha çok şey bekliyor olacak…

Hızlı Akü Şarj Teknolojisi

Günümüzde enerji ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Tabii ki bu ihtiyacın bir diğer yansıması ise depolamada kendini göstermektedir. Depolanabilir teknolojinin 2019’da çok hızlı bir ivme kazanacağı düşünülmektedir. Öyle ki, Hızlı akü şarj teknolojisi ile otonom araçların da doğrudan gelişeceğini belirtmek gerekir.

Adrese Teslim Postalama Yöntemleri

2019’da Dünya’nın yarısından fazlası artık droneler aracılığı ile postalarını almış olacak. Bu hem daha ucuz maliyet hem de daha hızlı ulaştırma anlamına gelecek. Ve tabii ki drone’ların iş kazasını da göz ardı etmemek gerekir. Öyle ki yapılan bir araştırmada, uzun mesafeli postalamada her 5 drone’nin mevcut teknoloji ile en az 1’nin başına yolda bir şeyler gelecek!

Yukarıda 2019’da bizi bekleyen sadece birkaç gelişmeyi sizlerle paylaştık. İlerleyen günlerde bu yazının devamını sizlerle paylaşacağız.

Blockchain Teknolojisi

Bildiğiniz gibi son yıllarda Blockchain teknolojisi oldukça yaygınlaştı. 2019’da da daha popüler hale geleceği bilinen bu teknoloji ile birlikte artık masrafsız ya da daha az masraflı ve daha az süreç gerektiren bir bankacılık-finans ağı kurulacak. Bu teknolojiyi Türk bankaları da sahiplendi ve 2019’da bazı Türk bankaları, kripto para piyasasında var olmanın gayreti içine girdi.

Blockchain Teknolojisi ile birlikte 2019’da finans ve bankacılık işlemlerinin %20’sinin sanal bankacılık ve kripto para birimleri üzerinden yapılacağı düşünülüyor. Tabii ki burada yenilik ise hemen hemen tüm banka müşterilerinin birer sanal cüzdan talebinde bulunabilecekleri gerçeği…

Yapay Zeka

Yapay zeka, günümüzde en çok savaş teknolojisi tabanlı olarak geliştirilmeye yöneliktir. Oysa ki 2019’da savaş teknolojisinin yanı sıra küçük ev aletlerinde dahi yapay zekanın izine rastlamak sıradanlaşacak. Londra ve Çin’in Kuzey Shengua bölgelerinde 2019’dan itibaren küçük ev aletleri ve binek araçlarda Yapay Zeka ağırlıklı teknolojiler geliştirilecek.

Aynı zamanda hayatımızın en önemli araçlarından biri olan Bilişim teknolojisinde de  Yapay Zeka’yı sıklıkla göreceğiz. Buna göre artık VR tabanlı programlar da hayatımızın birer parçası haline gelecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.