Kapat

11 Yaşında Türk Çocuğunun Oyunu! | Teknoloji Haberleri – Technosehir.com

11 Yaşında Türk Çocuğunun Oyunu!

Anasayfa
Android 11 Yaşında Türk Çocuğunun Oyunu!

 

11 yaşındaki Ömür Efe Güçlü, geliştirmiş olduğu 3 boyutlu TopLA oyununu, Google Play Store’da yayınladı. İşte minik dâhinin oyunu ve hayatı haberimizde.

Mobil platformların gelişmesi ile birlikte oyun sektörü yeniden yapılandı.Konsol ve PC‘lere alternatif olan mobil platformlar, geliştiricilerin mobil oyunlara yönelmesini sağladı. Grafik birimlerinde yaşanan gelişme oyunlara da yansıdı ve konsol kalitesine yakın grafikler mobil cihazlara geldi.
Genelde mobil oyun geliştiricileri denildiğinde akıllara 20 yaş ve üzeri insanlar gelir. Türk geliştirici Ömür Efe Güçlü bu ön yargıları kırmayı başardı. Ömür Efe Güçlü henüz 11 yaşında 3 boyutlu oyunu ile karşımıza çıktı.

Ömür Efe Güçlü kimdir?

Ömür Efe Güçlü henüz 11 yaşında. Medya Şirketi sahibi bir babayla İngilizce öğretmeni bir annenin ilk çocuğu. Yaşıtları gibi oyun oynamak yerine kendine oyun geliştirmek gibi bir yol çizmiş. Ailesi ondaki ışığı gördükten sonra ilgi alanını bulmak konusunda pek çok yol denemiş ancak asıl merakının teknoloji ve yazılım üzerine olduğunu fark etmeleri pek de uzun sürmemiş.

Babasının firmasında yaz tatili boyunca stajyerlik yapan Ömür Efe, yazılım mühendislerinin kafasını şişirerek başlamış işe. Bu konuya merakını ancak işin içine girerek giderebileceğini anlayınca önce basit bilgiler vererek ve izlemesi için videolar önererek başlamışlar işe. Sonra koymuşlar önüne UNITY programını ve başlamış Ömür Efe oyun yazmayı öğrenmeye. İlk başlarda sora öğrendiği yazılım bilgisini daha sonra internet üzerinden araştırmalarıyla sürdürerek tamamen kendi eseri olan bir oyun yazmış.

Shitdelete.Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir